Elektrická Škoda Enyaq vyrazila vstříc poušti Sahara

Flotila elektrických vozů Škoda Enyaq se vypravila na dobrodružnou jízdu Marokem. Přes unikátní sluneční elektrárnu dojela až na nejslavnější poušť světa. Dvoudenní dobrodružství posádkám ukázalo dechberoucí krásu místní přírody i náročnost zdejších cest. Vozy Enyaq 85x s pohonem všech kol si ale se všemi nástrahami poradily bravurně a dokázaly, že patří ke špičce co do jízdních vlastností, dojezdu na jedno nabití i pohodlí při dlouhých přesunech mimo zpevněné cesty.

Zajímavou akci poukazující na vášeň značky Škoda pro inovace a elektromobilitu uspořádal britský importér Škoda UK. Za volant elektrických SUV usedlo při 700 kilometrů dlouhém putování drsnou marockou krajinou několik novinářů a influencerů. Své o jízdě dunami ví i exkluzivní hosté tohoto dobrodružství — dvojice nizozemských dobrodruhů, která s vozem Enyaq a s rozkládací solární nabíječkou loni objela Afriku.

Největší solární komplex na světě

Jednou ze zastávek výpravy byla velkolepá instalace vyrábějící elektřinu ze Slunce, elektrárna Noor. Tento gigantický počin marocké vlády zásobuje elektřinou přes dva miliony domácností. Svých zhruba 580 megawattů výkonu získává z kombinace fotovoltaických solárních panelů a sestavy parabolických zrcadel, kterých je 7 400, každé velké jako tenisový kurt, a pracují na principu koncentrování slunečního světla a tepla na soustavu potrubí na 240 metrů vysoké věži. Potrubím proudí speciální tepelné médium na bázi oleje. Kapalina se zahřívá až na 390 stupňů Celsia, následně ohřívá vodu a mění ji v páru, která pohání soustavu turbín — ty pak pomocí elektrických generátorů vyrábějí elektřinu.

Elektrárna, která zabírá plochu zhruba 2 500 hektarů, nabízí vysokou tepelnou setrvačnost: díky rezervoárům s roztokem tekuté nebo roztavené soli může elektrickou energii vyrábět ještě až osm hodin po západu slunce, tedy až dvacet hodin denně. Celkem je zrcadlům k dispozici kolem tří tisíc hodin slunečního svitu ročně. Elektrárna Noor je největší a nejvýkonnější svého druhu na světě.

FOTO: Škoda Auto

ahoj gentlemene!