Elektrické Porsche Macan se oficiálně představuje

Po dlouhých deseti letech od uvedení kompaktního luxusního SUV značka Porsche oficiálně představuje nového pokračovatele. Koncem letošního ledna slavnostně představila novou druhou generaci populárního Porsche Macan, které se v zemích Evropské unie bude prodávat výhradně s čistě elektrickým pohonem. Jedna z nejdůležitějších novinek Porsche posledních měsíců navíc přijíždí se zcela novou architekturou.

Nové Porsche Macan je vůbec prvním modelem značky na nové 800voltové architektuře Premium Platform Electric (PPE), díky níž umí nabídnout rychlé nabíjení i solidní výkon elektrického pohonu se dvěma elektromotory pro pohon všech kol. V Česku se bude novinka prodávat ve dvou výkonových specifikacích, jejichž základní cena začíná nad dvěma miliony korun. Už nyní si zájemci mohou objednat nový Macan v základní variantě 4 a výkonnější Turbo.

Nová elektrická platforma PPE s vysokonapěťovým lithium-ion akumulátorem o celkové kapacitě 100 kWh. S novou 800voltovou technikou umí nabídnout maximální nabíjecí výkon až 270 kW, díky němuž slibuje nabití z 10 na 80 procent kapacity za 21 minut. Vysokonapěťová baterie je u obou aktuálně představených specifikací stejná.

Základním modelem nového Porsche Macan je varianta 4 se dvěma PSM elektromotory o 300 kW (408 koních) a točivým momentem 650 newtonmetrů. Láká zájemce o elektromobily na okamžitou akceleraci z 0 na 100 km/h za 5,1 sekundy a maximální rychlost 220 km/h.

Milovníci vyšších výkonů si přijdou na své se zatím vrcholným Macanem Turbo. Se stejným pohonem všech kol a silnějšími elektromotory slibuje 470 kW (639 koní), 1130 newtonmetrů, zrychlení z 0 na 100 km/h za 3,3 sekundy a nejvyšší rychlost 260 km/h.

A jaký je dojezd? Porsche s oficiálním představením zveřejnilo následující údaje – standardní Macan 4 ujede až 613 kilometrů, výkonnější Macan Turbo pak 591 kilometrů v cyklu WLTP. Vysokého dojezdu se inženýrům povedlo dosáhnout i pečlivě nastavenou aerodynamikou s kompletním zakrytováním podvozku a součinitelem odporu vzduchu 0,25.

Porsche od zahájení prodeje modelu Macan před deseti lety prodalo více než 800 tisíc vozů a nová generace se na českých silnicích objeví už letos. Českou cenu zatím neznáme, ale v Německu se bude prodávat se základními cenami 83.993 eur za Macan 4 a 114.576 eur za Macan Turbo.

FOTO: Porsche

ahoj gentlemene!