Ikony Anglie: Bondovský Aston Martin DB5

Britská automobilová kultura je doslova proslavena kultovním „Bondovským“ Astonem Martin DB5. Legendární fiktivní agent 007 se s ním poprvé objevil na stříbrném plátně v bondovce Goldfinger se Seanem Connerym a dodnes je jedním z nejvýraznějších filmových Aston Martinů všech dob. Později se objevil i v nových filmech s Danielem Craigem, jako jsou Casino Royale nebo Skyfall.

Aston Martin DB5 je jednou z nejdokonalejších ukázek anglického elegantního automobilového designu a dnes patří k nejvýznamnějším klasickým autům z Velké Británie, ale jeho vznik překvapivě není tak zajímavý. Luxusní kupé DB5 se začalo vyrábět v roce 1963 jako pouhá evoluce předcházejícího typu DB4 Vantage a přineslo celou řadu vylepšení pro příjemnější a komfortnější život na dlouhých cestách.

S modelem DB5 automobilka rozšířila standardní výbavu svých vozů o sklopná sedadla, elektrické stahování oken, hasicí přístroj, čtyři tlumiče na výfuku a další prvky, díky nimž byla novinka pohodlnější než předchůdce. S novou výbavou pochopitelně vzrostla i pohotovostní hmotnost, a to o 113 kilogramů. Aston Martin DB5 tak sice byl luxusnější, těžší a méně agilní než výchozí DB4 Vantage, zato byl bezpečnější. Novinkou byly výkonnější kotoučové brzdy na všech kolech.

Aston Martin DB5 se vyrobil v celkovém počtu 1 059 kusů a byl dvojnásobně dražší než konkurenční Jaguar E-Type. Srdcem všech vozů, s karoseriemi kupé, shooting brake nebo kabriolet, byl atmosférický čtyřlitrový řadový šestiválec s novou pětistupňovou manuální převodovkou ZF. Standardní verze disponovala maximálním výkonem 286 koní, vylepšená verze Vantage pak vyvinula až 330 koní.

Velkou zajímavostí z historie Aston Martinu DB5 je i skutečnost, že automobilka nejprve nechtěla filmařům vůz poskytnout, ale nakonec jim věnovala jeden z vývojových prototypů. Tehdy nikdo neočekával, jak obrovskou ikonou se tento vůz díky filmovému plátnu stane.

FOTO: Aston Martin

ahoj gentlemene!