Ikony Anglie: Karabina De Lisle

Je to jedna z nejtišších zbraní všech dob. Karabina De Lisle je v Česku málo známou vojenskou zbraní, ale během druhé světové války sehrála důležitou roli v rukách speciálních jednotek. S první myšlenkou unikátní zbraně s tlumičem hluku přišel William Godfray de Lisle z ministerstva letectví, když řešil, jak vojákům poskytnout až neslyšitelnou zbraň pro operace za nepřátelskou linií.

Když se novinka dostala do rukou Malcolma Campbella z britského Velitelství kombinovaných operací, rozhodl se vyzkoušet ji odpovídajícím způsobem. V centru Londýna vyšel na střechu budovy nad rušnou ulicí a začal střílet do Temže, aby zjistil, zda jej někdo na ulici uslyší. Nikdo si střelby v městských ulicích ani nevšiml a na velitelství udělal nový nápad obrovský dojem.

Nová karabina s tlumičem byla kočkopsem nejrozšířenějších zbraní ve spojeneckých silách – základ vycházel z opakovací pušky Lee Enfield Mk.3, hlaveň byla převzata ze samopalu Thompson a zásobník pocházel z Coltu 1911. S posledními zbraněmi zbraň sdílela i ráži – pistolový náboj .45 ACP. Britská armáda původně chtěla vsadit na střelivo 9 mm Luger, ale při testování se příliš neosvědčilo.

Karabina De Lisle je dnes vzácnou sběratelskou zbraní, protože podle dostupných informací se jí vyrobilo jen přibližně 130 kusů, přesný počet bohužel není znám. Je to opravdová ikona Anglie ve světě zbraní.

FOTO: Forgotten Weapons 

ahoj gentlemene!