Ikony Anglie: Motocykl Vincent Black Shadow

Koncem čtyřicátých let minulého století to byl nejrychlejší silniční motocykl na světě. Legendární Vincent Black Shadow začala v roce 1948 vyrábět britská společnost Vincent H·R·D, která si během více než třiceti let působení na motocyklovém trhu vybudovala pověst výrobce s velkými inovacemi, inženýrskou dokonalostí a vysokými výkony. Vincent Black Shadow však byl jedním z jejích posledních počinů vůbec.

Vincent Black Shadow byl duchovním nástupcem modelu Rapide, jež už tehdy výrobce inzeroval jako „nejrychlejší produkční motocykl na světě“ s maximální rychlostí 177 km/h. Vincent Black Shadow byl ještě rychlejší a uměl se rozjet na až 201 km/h. Byl rychlejší než Jaguar XK 120, tehdy nejrychlejší silniční sportovní vůz na světě, s maximální rychlostí 196 km/h.

Technickým základem motocyklu Vincent Black Shadow byl vzduchem chlazený litrový dvouválec V-twin s ventilovým rozvodem OHV, nejvyšším výkonem 55 koní a čtyřstupňovou převodovkou. Vycházel z původního dvouválce pro Vincent Rapide, ale technici provedli další úpravy pro dosažení vyšších výkonů a při výrobě sahali po těch nejpřesněji vyrobených komponentech.

Vincent Black Shadow se vyráběl až do roku 1955, kdy společnost ukončila celou svou produkci motorek. Dodnes je Vincent Black Shadow jedním z nejslavnějších jednostopých strojů z Velké Británie, a dokonce se v minulosti objevil v kultovním Top Gearu, kde jej řídil populární moderátor Richard Hammond.

FOTO: Bonhams

ahoj gentlemene!