Ikony Anglie: Sporťák Jaguar E-Type

Enzo Ferrari o něm řekl, že je nejkrásnějším autem na světě. Ikonický Jaguar E-Type přijel na svět v roce 1961 a byl spojením tradiční britské elegance, kořenů v motoristickém sportu, pokročilých technologií a nepochybně je jednou z největších automobilových legend všech dob. Vždyť zakládal na úspěšném soutěžním Jaguaru D-Type, s nímž Britové vyhráli vytrvalostní závod 24 hodin Le Mans třikrát za sebou, počínaje v roce 1955.

Jaguar E-Type se postupně vyráběl ve třech sériích, pojmenovaných S1, S2 a S3. Nejvýraznější britskou automobilovou ikonou je pochopitelně ta první, jež vznikala jako standardní kupé, prostornější kupé s konfigurací sedadel 2+2 a roadster s látkovou skládací střechou. Všechny modely pak disponovaly karburátorovým atmosférickým řadovým šestiválcem o zdvihovém objemu nejprve 3,8 litru, později 4,2 litru.

Větší 4,2litrový šestiválec sice měl stejný maximální výkon 265 koní jako dřívější 3,8litrová jednotka a stejnou maximální rychlost 241 km/h, ale mohl se pochlubit o 18 procent vyšším točivým momentem – vzrostl z 325 na 384 newtonmetrů. Všechny E-Typy pak dokonce jezdily na nezávislém zavěšení všech kol, takže byly řidičsky schopnými sportovními vozy, a dokonce se jim dařilo i v motorsportu.

Originální Jaguar E-Type první série S1 se vyráběl v letech 1961 až 1968 a konkuroval modelům jako Aston Martin DB5 nebo Ferrari série 250. Britská továrna v Conventry během těch let vyrobila 15 442 standardních kupé, 5 599 kupé 2+2 a 17 378 roadsterů. Jaguar E-Type tak byl až extrémně populárním sportovním vozem a s velkou produkcí překonal všechnu svou konkurenci.

FOTO: Jaguar

ahoj gentlemene!