Nový koncept elektromobilu Škoda Epiq oficiálně

Škoda Auto odhalila designovou studii budoucího elektromobilu. Městský SUV crossover ponese název Škoda Epiq, finální podoba bude odhalena příští rok. Všestranný Škoda Epiq s délkou 4,1 metru nabídne zavazadlový prostor o objemu 490 litrů a dojezd až 400 km na jedno nabití. Zaujme také cenou kolem 25 000 eur.

Jak je ze studie zřejmé, nový vůz ponese prvky nového designového jazyka značky Škoda. „Nový designový jazyk Modern Solid harmonicky kombinuje chytré funkce a praktičnost s atraktivním vzhledem a naším přístupem k udržitelnosti. Designová studie modelu Škoda Epiq ztělesňuje všechny klíčové prvky našeho nového designového jazyka,“ říká šéfdesignér Oliver Stefani. 

Ke zmíněným atributům nového designového jazyka značky patří například čelní maska nazvaná Tech-Deck Face, která je novodobou interpretací tradiční masky chladiče vozů Škoda. Za lesklým černým povrchem ukrývá důležité elektrické součásti, jako třeba kameru nebo radar adaptivního tempomatu. Masku obklopují LED světlomety pro denní svícení ve tvaru T, níže jsou hlavní světlomety s Matrix LED technologií a designem inspirovaným kubismem. 

Karoserie designové studie dlouhá 4,1 metru je lakována metalickou barvou Moon White, kterou v kontrastu doplňují oranžové detaily, například střešní ližiny. I jazyk Modern Solid zachovává výraznou boční tornado linii, další typický znak vozů Škoda. U designové studie budoucího elektromobilu zajišťuje tato linie výrazné vizuální oddělení spodní části karoserie od té vrchní prosklené, dodává vozu na dynamičnosti a zároveň zdůrazňuje prostor.

Ten vnitřní bude rovněž proveden v nové podobě založené na designovém jazyku Modern Solid. Interiér opět využívá tradiční prvky jako dvouramenný volant, 5,3palcový virtuální kokpit pod ním a třináctipalcový hlavní středový displej infotainmentu, vše je ale propojeno jednoduššími a elegantnějšími liniemi. Vysoký důraz na praktičnost, který interiéry vozů Škoda vyznávají, tu samozřejmě zůstává. Otevřený odkládací prostor například nabízí místo k bezdrátovému nabíjení mobilního telefonu, který mimochodem půjde poprvé v historii vozů Škoda použít i jako digitální klíč. Řadu praktických Simply Clever prvků pak najdeme v zavazadlovém prostoru, který nabídne objem až 490 litrů.

Designová studie budoucího elektromobilu také klade důraz na udržitelnost, což ukazují moderní, ekologické, recyklované a recyklovatelné materiály použité nejen napříč interiérem auta. Vedle zmíněného čtyřsetkilometrového dojezdu pak Škoda Epiq zaujme například i podporou takzvaného obousměrného nabíjení (bi-di, bidirectional charging), které znamená, že elektřina z baterie vozu může posloužit k pohonu a nabíjení dalších zařízení a strojů, včetně třeba celé domácnosti.

„Připravovaná Škoda Epiq nabídne za velmi atraktivní cenu výjimečnou hodnotu a prostorný interiér v kompaktní karoserii. Nasloucháme našim zákazníkům a proto rozšiřujeme portfolio čistě elektrických vozů do segmentu malých automobilů. Designová studie modelu Škoda Epiq přináší moderní design spojený s velkým dojezdem a uživatelsky přívětivými technologiemi. Klíčovým aspektem přitom zůstává cenová dostupnost,“ shrnuje vlastnosti budoucího vozu šéf automobilky Škoda Klaus Zellmer.

Škoda Epiq bude součástí elektrické modelové ofenzivy značky. Už letos se představí kompaktní elektrické SUV Elroq. V příštích letech Škoda představí celkem šest nových elektromobilů.

FOTO: Škoda Auto

ahoj gentlemene!