Shell: Proč tankovat aditivovaná paliva?

Je to nejjednodušší způsob, jak se starat o motor vašeho vozu a zároveň předcházet celé řadě problémů spojených s karbonovými usazeninami, které v motorech vznikají. Naše prémiová paliva vám tak pomohou omladit výkon vašeho motoru a snížit­ jeho spotřebu.

Motory ohrožují karbonové usazeniny, které snižují jejich výkon

Karbonové usazeniny mohou vznikat v důsledku neúplného spalování motorové nafty nebo benzinu. Z dlouhodobého hlediska mohou snižovat výkon motoru a zvyšovat spotřebu paliva.

Negativní účinky karbonových usazenin zahrnují:

 • nedokonalé spalování
 • nedostatečné míchání paliva a vzduchu
 • ztrátu účinnosti a výkonu motoru
 • zvýšené emise

Ohroženy jsou i dieselové, i benzinové motory

Karbonové usazeniny nešetří žádný motor. Každý motor, ať už moderní, nebo starší, je proto náchylný k tvorbě karbonových usazenin. Automobilky se různými technologiemi přizpůsobují přísnějším emisním předpisům a vyvíjejí motory, které pracují efektivněji a spotřebovávají méně paliva. Dosahují toho různými způsoby. Podívejme se na ně podrobněji.

 • V benzinových motorech se mohou tvořit usazeniny v závislosti na použité technologii vstřikování.
 • Pokročilé systémy vstřikování paliva v dieselových motorech jsou rovněž náchylné na tvorbu usazenin.
 • Vysoký tlak a teplota v moderních motorech představují výzvu.
 • Na klíčových částech motoru se mohou tvořit karbonové usazeniny, které ovlivňují celkový výkon.

Karbonové usazeniny nešetří žádný motor

Benzinové motory

Benzinový motor s přímým vstřikováním je specifický tím, že palivo směruje přímo do spalovací komory, což je ve srovnání s nepřímým vstřikováním účinnější. U motoru s nepřímým vstřikováním je palivo před vstupem do spalovací komory přiváděno nepřímo přes zadní část sacího ventilu. V závislosti na použité technologii to může vést k tvorbě usazenin na různých klíčových částech motoru, což snižuje jeho výkon.

Dieselové motory

Vyvíjejí se také dieselové motory, i u nich jsou systémy vstřikování paliva sofistikovanější a precizně kalibrované. Podobně jako moderní benzinové motory jsou také citlivější na tvorbu usazenin na vstřikovací nafty. Moderní naftové motory jsou stále účinnější. To ale neznamená, že se mění i prostředí ve spalovací komoře. Palivo a vzduch se spalují za vyššího tlaku a teploty.

Jak se vyhnout karbonovým usazeninám

Prevence je zásadní. Má výrazně pozitivní vliv na motor a tím i na výkon vozidla. Když si osvojíte jednoduché nové návyky, můžete přispět k bezproblémovému chodu motoru. Do své řidičské rutiny zkuste zařadit tyto tři věci, které vybral Michal Puškár z Technické univerzity v Košicích:

 • Tankujte kvalitní aditivovaná paliva s technologií čištění.
 • Pravidelně měňte olej a filtry.
 • Přizpůsobte svůj styl jízdy a návyky.

FOTO: Shell

ahoj gentlemene!