Shell zavádí benzin E10 i v České republice

Zvyšování obsahu biosložky v palivech je opatřením, které postupně zavádějí nebo již zavedly mnohé evropské země. Je to krok, který pomáhá členským státům plnit evropské emisní cíle. Sektor dopravy takto směřuje k nižším emisím a také k vyššímu zastoupení obnovitelných energetických zdrojů. Ve společnosti Shell aktivně pracujeme na technologiích a přístupech, které vedou k efektivnější a udržitelnější dopravě, a vyšší zastoupení biosložek je jedním ze způsobů.

Přechod na automobilový benzín BA 95 s obsahem biosložky do 10 % je plánovaný na začátek roku 2024 a společnost Shell bude paliva s obsahem E10 postupně zavádět také na svých čerpacích stanicích, a to v případě paliv Shell V-Power 95 a Shell FuelSave Natural 95. Na výdejních stojanech bude benzín s vyšším obsahem biosložky označený jako E10. Palivo Shell V-Power Racing 100 obsahuje podíl ETBE, který nahrazuje biosložku E10, a tudíž zůstává na úrovni paliva ve specifikaci E5.

Rádi bychom ujistili zákazníky, že vlastnosti našich paliv nejsou touto změnou dotčeny. V našich technologických centrech (např. Shell Technology Center v Hamburku) vyvíjíme a testujeme paliva tak, aby byly zachovány všechny kvalitativní parametry paliv Shell, která jsou obohacena o unikátní aditiva, a to i pro země, kde je již nyní vyžadována vyšší biosložka než 10 %. Všechna paliva Shell, včetně benzínů s vyšším podílem biosložky E10 (Shell V-Power 95 a Shell FuelSave Natural 95), budou nadále splňovat kvalitativní požadavky podle legislativní normy kvality motorových paliv ČSN EN 228.

Jsme si vědomi toho, že kompatibilita starších vozidel s benzínem s vyšším podílem biosložky je nepochybně aktuálním tématem. Zkušenosti z mnoha evropských zemí, kde prodej paliva E10 tvoří až polovinu celkového prodeje benzínu, ukazují, že většina benzínových vozidel vyrobených po roce 2002 je oficiálně kompatibilní s palivem s vyšším obsahem biosložky. Většina moderních benzínových vozidel byla dokonce pro toto palivo optimalizována.

Majitelům starších vozidel doporučujeme, aby se o používání benzínu E10 poradili s výrobcem. Alternativou je použití paliva Shell V-Power Racing 100, kde je ethanolová biosložka nahrazena ETBE. Shell V-Power Racing je k dispozici na vybraných čerpacích stanicích Shell.

FOTO: Shell

ahoj gentlemene!