Crystallinium: Nový designový šperk nových škodovek Kodiaq a Superb

Nové modely Škoda Superb a Kodiaq mají ve svých LED Matrix předních světlometech designový prvek Crystallinium. Zvýrazňuje kontury modulů a dodává jim unikátní barevnou atmosféru. Barva má za úkol vnést do světlometů nový efekt, vytvořit moment překvapení ve chvíli, kdy se světla rozsvítí. Jenže cesta k jejímu uplatnění nebyla vůbec jednoduchá.

„Hledali jsme cestu, jak do vzhledu světel u nových modelů vnést další přidanou hodnotu. A kolega Martin Paclt přišel s myšlenkou využití barvy. Ta se používá i ve sklářství, kterým je náš krystalický design inspirován,“ říká Petr Nevřela, specialista oddělení Škoda Design na design světlometů. „Homologace zakazuje, aby směrem vpřed svítila jakákoli jiná barva než ta, kterou pravidla specifikují,“ popisuje Petr Nevřela základní úskalí.

Při návrhu světlometů jde vždy o milimetry v každém směru: designéři se snaží docílit nízkého a protaženého vzhledu světlometu, světelné prvky chtějí umístit co nejvíc k vnějšku vozu. Pak totiž světla auto opticky rozšiřují a vůz tak získává správné proporce. Každá drobnost navíc, která je z konstrukčního hlediska potřeba, může kýženou rovnováhu narušit.

Konstruktérům a designérům se nakonec podařilo najít cestu, jak z vnitřní komory modulu, která bývá jinak všude po stranách pečlivě zapouzdřená, aby světlo směřovalo jen tam, kam má, nějaké ty paprsky světla pro Crystallinium získat. „Vlastně jsme tam cíleně udělali přesnou mezeru pro řízenou distribuci světla,“ říká Nevřela. O to, aby celý světlomet splnil nároky homologace a nesvítil vpřed barvou, která není povolená, se pak postaralo tvarování prvku. 

Crystallinium je z polykarbonátu, který umožňuje dosáhnout požadovaného transparentního zabarvení s velkou přesností a ostrostí hran. „Je to krystalický design v té nejlepší podobě,“ pochvaluje si Nevřela. Pak už bylo jen potřeba vybrat vhodnou barvu.

„Značka Škoda je dlouhodobě spojena se zelenými odstíny, my jsme se tím ale nenechali svazovat. Ačkoli zelená nevypadala špatně, hledali jsme barvu, která bude nejlépe ladit s co nejširší paletou barev karoserie auta. I proto nakonec padla volba na chladný modrý odstín,“ popisuje Nevřela cestu k výsledné podobě prvku. Roli hrál také fakt, že chladné modré světlo evokuje vyspělou technologii. A světlomety v modelech Kodiaq a Superb toto rozhodně představují.

FOTO: Škoda Auto

ahoj gentlemene!