V dobách přicházející krize slýcháme ze všech stran, že zlato je jediný nástroj na udržení hodnoty. Je tomu tak? Nebo nás prodejci zlata chytře balamutí? Kde je pravda? Dozvíme se jí? V následujícím článku se vám budu snažit vysvětlit historii a současnost obchodu se zlatem.

V dalších článcích se budeme zabývat stříbrem a dalšími kovy, speciální disciplínou jsou diamanty – brilianty.

Vraťme se tedy ke zlatu a začněme historií, abychom pochopili podstatu, proč se stále upínáme ke zlatu, jako chovateli hodnoty.

Zlato (chemická značka Au, latinsky Aurum) je chemicky odolný, velmi dobře tepelně i elektricky vodivý, ale poměrně měkký drahý kov žluté barvy. Již od dávnověku byl používán pro výrobu dekorativních předmětů a šperků a jako platidlo. V současné době je navíc důležitým materiálem v elektronice, kde je ceněn jeho nízký přechodový odpor a odolnost proti korozi. V přírodě se vyskytuje zejména ryzí.

Vznik zlata je spojen v menší míře s explozí supernov a ve větší pak s kolizí neutronových hvězd. Tyto kosmické procesy poskytují dostatečné množství energie k tomu, aby se protony a neutrony mohly sloučit do podoby těžkého atomu zlata.

WIKI: zlato

Jak se obchoduje zlato?

  1. Zlaté investiční mince
  2. Zlaté fyzické slitky (pruty, cihly)
  3. Virtuální zlato – na burze
  4. Šperky
Investiční zlaté slitky s certifikáty různých sléváren

V současné době se stále těží ryzí zlato pro obchod a pro výrobu elektroniky. Investovat lze přímo do těžařských společností, některé jsou na otevřeném akciovém trhu. Fyzické zlato uchovávají všechny státy světa jako svou zálohu. Bankovky již dávno nejsou kryté zlatem, tak jak to bylo v minulosti. Většinu světového zlata drží USA a Čína. Kdy Čína již mnoho desetiletí systematicky skupuje surové zlato na celém světě.

Kupuj, když je levné, prodávej když je drahé… Kdy to nastane a kdy je správný čas si každý musí určit sám. KDYBY – neexistuje, musíte být natolik nad věcí, že obě ceny přijímáte v kontextu doby.

Lubor Kos – investor

Cena zlata se určuje v poměru k hodnotě amerického dolaru. Pro jednu část ekonomů je to správně, pro druhou část erudované ekonomické obce nikoliv. Proč? Protože cena zlata je závislá na chování trhu v USA. Jedna z informací říká, že cenu zlata primárně určují velké banky a to převážně v UK, pravdou však je, že jde o klasický spekulativní trh s jeho náladami, jak pozitivními, tak negativními. (Zdroj: zde)

Vývoj ceny zlata: zdroj KURZY.cz – je dobré se na zlato dívat z dlouhodobého hlediska, tj. 5 a více let, cenu sledujte v gramech (světově se mluví v uncích), ale pro nás jsou gramy přehlednější a samozřejmě v korunách – cena fyzického zlata u prodejců je vždy vyšší než na burze

Když budete kupovat fyzické zlato ve slitcích, tak se připravte se papírování – budete muset prokázat svou totožnost, respektive totožnost nakupujícího a stát si vede registr, kdo a kdy a kolik si kdo koupil zlata. (historický status – před druhou světovou válkou se stala děsivá věc, židovská komunita musela odevzdat nacistům své zlato ve všech podobách pod trestem smrti na zabraných územích…)

Tak jak je to se zlatem? Má cenu do něj investovat?

ANO, má to však své ALE…

  • cena zlata je volatilní (mění se v návaznosti na trh)
  • při prodeji již zakoupeného zlata, vždy dojde k rozdílu ceny oproti ceně na trhu – spekulant = kupující chce také vydělat (počítejte 10-30% směrem dolu)
  • fyzické zlato musíte někde bezpečně skladovat – sekundární náklady na trezor, schránku v bance, apod.
  • spekulaci se zlatem na burze máte jen „imaginární“ zlato, tudíž je to komodita jako každá jiná
  • vždy uchovejte i doklady o jeho zakoupení
  • jde o dlouhodobou investici (primárně fyzické zlato) – jde o „pojistku“

Závěrem tedy naše doporučení:

Investice do zlata je jedna z alternativ investování – spoření. Rozhodně byste neměli do zlata investovat více než 20% svého majetku. Je to primárně pojistka při nuceném opuštění domova (válka apod.), nebo když by stát chtěl udělat měnovou reformu či se blížil jeho krach. Ostatní důvody pro investici do zlata jsou spíše romantické. Používali ho naši předci, již před tisíci lety jako platidlo, my ho dnes máme jako etalon hodnoty, ale to bohužel v podstatě není. Je to jenom blyštivý žlutý kov, jehož marketing po tisíciletí z něho udělal hodnotný kov, který se obchoduje.

Není všechno zlato, co se třpytí… (Jsou důležitější věci v životě, než hromadění zlata. Proč? Protože mnoho bohatých stále není šťastných. A za druhé: do rakve si své zlato nevezmete!)

české moudro

Kde kupovat zlato?

Pokud chcete kupovat fyzické zlato, můžete se obrátit na několik předních českých prodejců. Kupujte primárně tam. Vždy, když je něco moc výhodné, tak je velká pravděpodobnost, že vás chce někdo zmanipulovat a okrást.

A pozor, každý obchodník vám bude tvrdit, že právě investice do jeho produktu je ta správná a pravá! Platí to pro prodejce služeb, aut, domů i zlata. Mějte svůj rozum a přehled.

www.zlataky.cz

www.zlate-mince.cz

www.bessergold.cz

www.ceskamincovna.cz

ahoj gentlemene!