Glock: Moderní legenda mezi pistolemi

Ve většině akčních filmů uvidíte hranaté pistole GLOCK. Mají je policisté, vojáci, agenti, ale i padouši. Samozřejmě není to jediná legendární zbraň, ale je to nejpoužívanější zbraň, která má snad jen klady. My se podíváme proč.

Za pistolí GLOCK je krásný příběh o odhodlání a jasné potvrzení toho, co každý gentleman zná: když si za něčím jdu, tak to dokážu.

Všechno začalo v roce 1980, tehdy rakouská armáda vypsala program na výrobu nové pistole, která měla nahradit zastaralý druhoválečný Walther P38. Zbraň musela splňovat hned několik kritérií, se kterými se spousta zavedených zbrojovek nedokázala poradit. A právě zde se na scénu dostává zakladatel firmy Gaston Glock. Ten se původně zabýval výrobou polymerového vybavení pro rakouskou armádu, vyráběl zákopové lopatky, nože nebo třeba kulometné nábojové pásy. Nikdy, ale nevyráběl pistole.

Poslouchal, vnímal, vyvinul, stal se legendou

Pan Glock (Rakušan) se pustil do vývoje nové pistole. Měl základ, měl zkušenosti s výrobou plastů – polymerů. Definoval základní vlastnosti nové zbraně: lehká, odolná, spolehlivá, praktická. Sestavil tým odborníků na palné zbraně a pustili se do díla. Brzy vyvinuli minimalistickou pistoli, která je hranatá, jednoduchá, odolná a bezpečná.

Dne 30. dubna 1981 Glock patentoval svou novou „pistoli budoucnosti“. Nová zbraň měla mít tělo z odolného polymeru a automatickou pojistku bez vnějších ovládacích prvků. Zbraň měla být naprosto čistá, jednoduchá a maximálně spolehlivá. Pojmenovaná byla GLOCK 17. Číslo 17 odkazuje k sedmnáctému setu technických nákresů, ze kterého vznikla finální verze zbraně. Vývoj se nakonec protáhl až do května roku 1982. Po dvou letech práce poslal 19. května Glock svou pistoli rakouské armádě. Dva roky úmorné práce se vyplatily.

GLOCK vlastnosti

  1. pro skryté nošení = mnoho variant – pro ženy, muže – mnoho velikostí
  2. pro bezpečnostní složky – odolná konstrukce
  3. pro osobní bezpečnost – maximálně bezpečná zbraň
  4. modifikovatelná – laser, kolikátou, světlo, různé zásobníky, atd.

Když se rozhodnete nosit zbraň, tak se zamyslete, zda ji opravdu budete schopni použít. Udělat zbrojní průkaz, koupit zbraň je ta první etapa. Následně by gentleman měl stále trénovat. Chodit na střelnici. Projít specializovanými kurzy na obranou střelbu, obranu rodiny, obranu majetku. Strojově se naučit bezpečně manipulovat se zbraní, za všech okolností být připravený a mít chladnou hlavu.

Nejdřív myslet, vnímat, vědět a pak střílet.

základní poučka použití střelné zbraně

Když se rozhodnete koupit si zbraň, tak nejdříve dojděte na nejbližší střelnici a požádejte o vyzkoušení pod dohledem zkušeného instruktora. Ten vám řekne a ukáže základy manipulace se zbraní. Vyzkoušejte různé typy zbraně Glock, velikosti. Obecně nejpoužívanější je ráže 9mm a varianta GLOCK 19. Vy se však můžete rozhodnout pro menší typy nebo naopak pro větší ráži. Záleží na vás na co chcete pistoli používat, jak často ji chcete nosit.

Náklady spojené s koupí zbraně

Začíná to vyzkoušením na střelnici, první seznámení, za to dáte v průměru 2 000Kč. Když si řeknete, že ano, tak zbrojní průkaz + výcvik – cca. 10 000Kč. Následuje koupě zbraně a doplňků – počítejte cca. 25 – 40 000 Kč dle typu, doplňků, výbavy. Následuje koupě střeliva, v průměru 7 Kč / 1 náboj. Když začnete pravidelně chodit na střelnici, tak vás tento koníček – praktická dovednost přijde na cca. 2 000Kč/měsíc.

Kde začít? Do vyhledávače Google/Seznam napište: střelnice, glock, trénink střelby, zbrojní průkaz

Ve svém okolí najdete střelnici a můžete začít.

A nezapomeňte, bezpečnost je na prvním místě!!!

ahoj gentlemene!