Exkluzivní umělecká pistole CZ 75 oslavuje nejvyšší české státní vyznamenání

Edice CZ 75 „Řád Bílého lva“ oslavuje sté výročí nejvyššího českého státního vyznamenání.

Řád Bílého lva je nejvyšším státním vyznamenáním, které se propůjčuje občanům České republiky a cizincům za mimořádné služby České republice, významné zásluhy o obranu a bezpečnost státu a za šíření dobrého jména země v zahraničí. Navazuje na stejnojmenný československý řád, který vznikl v roce 1922.

Kancelář prezidenta republiky se rozhodla připomenout stoleté výročí Řádu Bílého lva limitovanou edicí sta ručně rytých pistolí CZ 75 z dílny České zbrojovky, dceřiné společnosti skupiny Colt CZ Group a dlouholetého hrdého partnera Armády České republiky.

Edice CZ 75 Řád Bílého lva je bohatě zdobena českými národními symboly v podobě lipových listů a dvouocasého lva. Ovládací prvky, vytahovač, šrouby rukojeti a dno zásobníku jsou pozlaceny. Štít s korunovaným dvouocasým lvem z malého státního znaku České republiky je ze 14karátového zlata a je vsazen do pravé strany rámu.

Každá pistole z edice CZ 75 Řád Bílého lva je uložena v kazetě ze tří druhů dřeva. Stejně jako střenky pistole je kazeta vyrobena z javoru a boky jsou z luxusního kořene břízy. Víko je vyrobeno z ořechu. Vnitřek kazety je vyložen červeným mikroplyšem, který se barvou blízce podobá hvězdě Řádu Bílého lva. Víko, spojené s kazetou dvěma stuhami v barvě trikolory, má uvnitř zapaspartován originální certifikát Kanceláře prezidenta republiky podepsaný prezidentem Milošem Zemanem s datem 28. října 2022. Vnější straně víka dominuje reliéf zobrazující Řád Bílého lva.

Samotná medaile, která je mnohými považována za jednu z nejkrásnějších na světě, má podobu pětiboké červeně smaltované hvězdy, jejíž strany jsou spojeny lipovými listy. Střed hvězdy zdobí tradiční znak českých zemí – stříbrný dvouocasý lev se zlatou korunou a zlatou zbrojí. Mezi nositeli Řádu Bílého lva jsou skuteční velikáni naší doby, jako například prezident Václav Havel, americká diplomatka českého původu Madeline Albrightová, průmyslník Jan Antonín Baťa, sir Nicholas Winton, generál John J. Pershing, Nikola Tesla, Dwight D. Eisenhower, Paul-Henri Spaak a řada dalších.

Ručně ryté pistole CZ a Colt jsou vyhledávanou investiční příležitostí a nesmírně zajímavým sběratelským artiklem. Aukce limitované edice CZ 75 Republika v Galerii Kodl v roce 2019 vynesla 650 000 Kč na charitativní účely, přičemž pořizovací cena této pistole byla 200 000 Kč. Zářijová aukce stejného modelu v Galerii Goltzova tvrz v roce 2022 vynesla 980 000 Kč. V březnu se na slavnostním večeru pořádaném časopisem Forbes a iniciativou Svoboda pro Ukrajinu vybralo 5 milionů Kč na pomoc Ukrajině v dražbě další z limitovaných edic – CZ 75 Tobruk.

ahoj gentlemene!